Produktbeskrivning
Märta och Moses är bästa vänner och går i trean. De tre stora killarna i sexan står varje dag och väntar på dem efter skolan, för att ge sig på Moses. Hur ska de klara sig undan killarna? Och är det någon idé att be en vuxen om hjälp, eller måste Märta och Moses själva komma på en lösning?
Vem ska rädda Moses? handlar om mobbing som vuxen-världen inte ser, och om att orka och våga stå kvar som vän när någon blir mobbad.
Ingrid Olsson debuterade år 2003 med en ungdomsroman, och har bland annat varit August-nominerad. Vem ska rädda Moses? är hennes 30:e bok för barn och unga.
Annika Lundholm Moberg är illustratör och grafisk formgivare. Hon har illustrerat drygt tjugo bilderböcker, kapitelböcker och faktaböcker.
Inbunden bok, 183 sidor.
Utgivningsår: 2025
ISBN: 978-91-89697-68-3
Författare: Ingrid Olsson
Illustratör: Annika Lundholm Moberg