Förskola
Årskurs F-3
Årskurs 4-6
Handla som privat- eller skolkund
Leverans 1-3 dagar
Mina Sidor

Beta Pedagog

Roliga fakta - Bläckfiskar

beta-4255

110,00 kr

I lager

Produktbeskrivning

Visste du att det har funnits bläckfiskar på jorden i nästan 500 miljoner år? Eller att bläckfiskar har blått blod och tre hjärtan? Och visste du att världens största ögon tillhör en bläckfisk? Du kanske också är nyfiken på hur en glitterbläckfisk, en pärlbåt och en flammande bläckfisk ser ut?

Roliga fakta är serie annorlunda faktaböcker, där ren fakta blandas med fantasi och mycket humor. Böckerna passar barn i åldern 6-9 år. 

Emmalill Frank är författare och illustratör med barnböcker som specialitet. Hon älskar knasiga och roliga detaljer, vilket märks i både text och bild.

Inbunden bok, 43 sidor.
Utgivningsår: 2022
ISBN: 978-91-89697-03-4
Författare och illustratör: Emmalill Frank

Recensioner:
"Författaren tillika illustratören, Emmalill Frank, utgår från de olika bläckfiskarnas namn, tänker sig hur de skulle kunna se ut och använder både lekfullhet och humor i sitt skapande av bilder. [...] Bild och text samverkar på ett bra sätt boken igenom. Bläckfiskar är en bok som verkligen lever upp till seriens namn, och inte bara det - det blir intressant på samma gång. Boken passar bra för elever som vill ha lite tunnare böcker med luftig layout." - Solveig Lidén, BTJ-häftet nr 19, 2022

"Jag tycker att ni ska läsa alla Emmalills faktaböcker. De är inte svåra att läsa och det finns olika djur. Hajar, maneter, ugglor och fladdermöss finns också. Boken får 🦑🦑🦑🦑🦑 av fem av mig. Det är fina bilder." - Philip, @gutsavsbokhylla, 5 oktober 2022

”Roliga fakta Bläckfiskar gjorde succé! Jag saknar bra faktaböcker riktade till barn 6-9 år. Den här var perfekt! Bilder som väcker nyfikenhet och faktatext som engagerar eleverna." - @lararehansdotter, 6 oktober 2022

Relaterade produkter

Lustfyllt lärande
Beta Pedagog

Hej, vi använder cookies för att denna sajt skall fungera bättre för dig.

Mer info