Förskola
Årskurs F-3
Årskurs 4-6
Handla som privat- eller skolkund
Leverans 1-3 dagar
Mina Sidor

Beta Pedagog

Roliga fakta - Maneter

beta-4252
100,00 kr

I lager

Produktbeskrivning

Visste du att maneten saknar hjärna? Att den äter och bajsar med samma hål? Eller att det finns en manet med evigt liv? Och visste du att maneter kan ha roliga namn, som blomkålsmanet, kompassmanet och stekt ägg-manet? Kan undra hur de ser ut?

Roliga fakta är serie annorlunda faktaböcker, där ren fakta blandas med fantasi och mycket humor. Böckerna passar barn i åldern 6-9 år. 

Emmalill Frank är författare och illustratör med barnböcker som specialitet. Hon älskar knasiga och roliga detaljer, vilket märks i både text och bild.

Inbunden bok, 43 sidor.
Utgivningsår: 2018
ISBN: 978-91-88009-74-6 
Författare och illustratör: Emmalill Frank

Recensioner:
"Maneter är en riktig pärla! Emmalill Frank har skrivit och illustrerat en lättläst, intressant och lockande faktabok som passar barn som är mellan sex och nio år. [...] Det enkla och raka språket, stora typsnittet och luftiga layouten gör boken lättläst. Varje uppslag har fina och humoristiska teckningar eller vackra foton." Betyg 5 av 5 - Annika Widholm, BTJ-häftet nr 20, 2018

"Det är roliga fakta som är med i boken och boken är skriven på ett roligt sätt. [...] Nu väntar jag och lillebror på nästa bok. Älskar dessa böcker!" - Gustavs bokhylla, 2018-10-26

"Det här är en underbar serie, som vi hoppas det kommer många fler böcker av framöver." - Villivonkans books, 2018-09-19
Lustfyllt lärande
Beta Pedagog

Hej, vi använder cookies för att denna sajt skall fungera bättre för dig.

Mer info