Trots att vi bor mycket närmare Storbritannien än USA, så är kunskapen om amerikansk kultur och geografi ofta större hos eleverna än den om Storbritannien. Med detta material blir eleverna experter på Storbritannien!
Läsförståelse i engelska från årskurs 5. Kopieringsunderlaget innehåller 15 olika texter, som reder ut begreppen England, Great Britain och U.K. och vilka länder och huvudstäder som ingår, låter oss smaka på den engelska maten, förklarar Brexit, och mycket mer.
Eleverna arbetar med texterna i valfri ordning, och varje ämne omfattar en sida med en kortare text och tillhörande ordlista, samt en sida med frågor på texten. Det finns två olika sätt att svara på frågor, ett enklare med kryssfrågor och ett där eleverna svarar med egna ord. Individanpassa och låt eleven svara på antingen kryssfrågor eller med egna ord – eller både och.
Kopieringsunderlag i A4-format i pärm, 36 sidor. Passar årskurs 5–7.
ISBN: 978-91-86213-36-7
Författare: Bo Claeson
Illustratör: Kim Nilsson