Förskola
Årskurs F-3
Årskurs 4-6
Handla som privat- eller skolkund
Leverans 1-3 dagar
Mina Sidor

Beta Pedagog

Saga och kamelen som rymde

beta-0432
100,00 kr

I lager

Produktbeskrivning

Kamelen Glenn har rymt och Saga får i uppdrag att leta rätt på honom. Hon letar överallt, men hittar honom inte. Vart har han tagit vägen? Varför har han rymt? Och kan Saga komma på ett sätt att få honom att stanna i hagen?

Saga och kamelen som rymde är den andra delen i en serie lättlästa böcker för barn mellan 6 och 9 år. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 13. 

Anna Hansson är lärare och författare till flera barn- och ungdomsböcker. Hon skriver böcker som hon själv hade velat läsa som barn. Spännande, fantasifulla och roliga.

Arbetsuppgifter i slutet av boken:
• diskussionsfrågor
• leta svar i bilderna
• jobba vidare med ...
• läsförståelse

Inbunden, 34 sidor.
Utgivningsår: 2015
ISBN: 978-91-88009-01-2
Författare: Anna Hansson
Illustratör: Johanna Kristiansson

Recensioner:
"Berättelsen är avgränsad i tid till några timmar, texten är satt med stor stil, ordvalet är enkelt, det är mycket dialog och illustrationer över uppslag eller helsidor som stöder och förstärker läsningen. Allt detta bidrar till att det blir lättläst, utan att för den skull bli tråkigt. [...] Illustrationerna passar fint till det fantasifulla innehållet." - Marianne Petrén, BTJ-häftet nr 23, 2015

Relaterade produkter

Lustfyllt lärande
Beta Pedagog

Hej, vi använder cookies för att denna sajt skall fungera bättre för dig.

Mer info