Förskola
Årskurs F-3
Årskurs 4-6
Handla som privat- eller skolkund
Leverans 1-3 dagar
Mina Sidor

Beta Pedagog

Bokhunden Edgar jagar en tjuv

beta-0496
100,00 kr

I lager

Produktbeskrivning

Edgar är alltid glad när han får vara på jobbet och läsa med barnen. Men när han och Karin kommer till skolan den här dagen får de dåliga nyheter. Det har varit inbrott, och någon har tagit alla bärbara datorer. Edgar kanske kan hjälpa till att söka efter tjuven, i alla fall tills polisen kommer?

Bokhunden Edgar jagar en tjuv är den sjätte delen i en serie lättlästa böcker för barn mellan 6 och 9 år. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 18. 

Ingrid Jönsson är både lärare och författare. Hon har en förmåga att fånga läsaren i ett stadigt grepp, tack vare sina välskrivna, starka och tänkvärda berättelser.

Anna Westin är en illustratör som älskar färgstarka bilder och detaljer, och som allra helst tecknar barn och djur. Förutom barnböcker har hon fått äran att teckna julkalendern åt Sveriges Radio och karaktären Kapten Reko som finns på Skansen.

Arbetsuppgifter i slutet av boken:
• läsförståelsefrågor, på, mellan och bortom raderna
• kluriga ord
• bilduppgifter
• skrivuppgifter
• berätta för en kompis

Inbunden bok, 30 sidor.
Utgivningsår: 2021
ISBN: 9789188871657
Författare: Ingrid Jönsson
Illustratör: Anna Westin

Recensioner:
"Berättelsen är spännande och det är charmigt när Edgar träffar en söt hundflicka och blir lite förälskad i henne. Författaren Ingrid Jönssons berättarperspektiv är roligt när Edgar missuppfattar ord och när han funderar över att människor är 'lite som hundar'. Illustrationerna av Anna Westin är tydliga och färgstarka och utgör ett bra stöd för nybörjarläsaren. Ingrid Jönsson är lärare och har gjort ett genomtänkt arbetsmaterial till berättelsen." - Helene Ehriander, BTJ-häftet nr 20, 2021

Lustfyllt lärande
Beta Pedagog

Hej, vi använder cookies för att denna sajt skall fungera bättre för dig.

Mer info