Bränd knäck, för många lucior och ett besvärligt tomteskägg. Det här är verkligen den värsta avslutningen någonsin!
Klass 5C – Den värsta avslutningen! ingår i en serie lättlästa böcker för barn mellan 9 och 12 år. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 23.
Anna Hansson är lärare och författare till ett stort antal barn- och ungdomsböcker. Hon skriver böcker som hon själv hade velat läsa som barn. Spännande, fantasifulla och roliga.
Sofia Falkenhem är serietecknare och illustratör med ett stort antal barnböcker på meritlistan. Hennes bilder är stilrena och uttrycksfulla.
Arbetsuppgifter i slutet av boken:
• läsförståelse
• diskussionsfrågor
• skrivuppgifter
Inbunden, 32 sidor.
ISBN 9789188009159
Författare: Anna Hansson.
Illustratör: Sofia Falkenhem.
Recensioner:
"En skojfrisk berättelse om något som skulle kunna förekomma i verkligheten. Sofia Falkenheim har illustrerat texten med några svartvita trevliga teckningar. Den värsta avslutningen är en bra, välskriven, lättläst bok för de som behöver lite enklare böcker." - Anna-Karin Närkling, BTJ-häftet nr 9 2017